Tillbaka
Du som vill förändra ditt beteende
13 augusti
Jag har problem att styra mitt humör. Jag märker inte själv ”när det blixtrar” till
Fråga: Jag har problem att styra mitt humör. Jag märker inte själv ”när det blixtrar” till så att säga. Jag har sagt saker jag ångrar & har även varit fysisk mot personer i min närhet. Söker för detta, sitter med terapeut men jag vill stoppa detta & komma underfund med varför, triggers & underliggande faktorer. Detta har hänt & jag har blivit såhär de sista åren. Aldrig varit fysiskt eller argsint tidigare.
Svar: Bra att du hör av dig och söker hjälp för det du beskriver. Aggressiva reaktioner kan komma plötsligt, innan man hinner stoppa sig själv. Det är inte ovanligt. Men via samtalskontakt med en specialiserad behandlare går det att hitta strategier att förebygga och hantera reaktionerna på ett bättre sätt.
Det finns många verksamheter i landet som erbjuder stöd, råd och behandling för vuxna med olika typer av aggressionsproblem. Du är välkommen att ringa till oss på Välj att sluta anonymt (020-555 666) så kan vi prata mer om detta och vilken mottagning som skulle vara geografiskt lämplig för dig.
Senaste frågorna
-
Närstående eller utsatt för våld
8 septemberOrolig anhörig
-
Du som vill förändra ditt beteende
8 septemberVänder ni er bara till män?
-
Du som vill förändra ditt beteende
3 septemberHar ni program och hjälp för män som inte kan hantera sin ilska i Malmö?
-
Yrkesverksam
25 augustiJag försöker hitta litteratur om hjälp och förbyggande mot att hantera ilska